Kurumsal / Hakkımızda

 

Promaks Bilgisayar, 1984 yılında, tek ve çok kullanıcılı olarak, NCR PC ve Tower sistemlerini pazarlamak ve bu ürünler için yazılım ve donanım hizmeti vermek amacıyla kurulmuştur. Kurulduğu yıldan itibaren NCR’ın en büyük bayisi olma konumunu sürdüren Promaks, defalarca “En başarılı NCR Yetkili Satıcısı” ödülüne layık görülmüştür

Kuruluşundan kısa bir süre sonra, ülkemizin ilk Ticari Entegre Programını piyasanın kullanımına sunan Promaks, MS-DOS altında tek kullanıcılı olarak CBasic lisanı ile geliştirilmiş olan bu programla, piyasanın büyük beğenisini ve entegrasyon konusundaki atağından dolayı, takdirini kazanmıştır.

1986 yılında, Türkiye’nin ilk Çok Kullanıcılı Ticari Entegre Programını, Unix İşletim Sistemi altında piyasaya süren Promaks, NCR Tower sistemleriyle vermeye başladığı bu hizmeti, hemen ardından, MS-DOS, Novell Netware, AIX, SCO Xenix/Unix gibi işletim sistemleri altında da vermeye başlamıştır. Türkiye’de “C” lisanının ilk kullanıldığı programlardan biri olan “Promaks Entegre”, o tarihten bu yana, tek kullanıcılı küçük ofislerden yüzlerce kullanıcılı dev şirketlere kadar, binlerce kuruluşta başarıyla kullanılmaktadır.

1990’lı yılların başından itibaren, dikey pazarlara yönelik yazılım geliştirme çalışmalarını hızlandıran Promaks, bu çalışmaları çerçevesinde, başta Tekstil olmak üzere, Salça Fabrikaları, Lokantacılık ve Müzik Marketleri gibi sektörlere yönelik çalışmalara hız vermiştir. Tekstil sektörünün alt kolları olan Konfeksyon Planlama ve Üretimi, Barkodlu Depolama ve Sevkiyat Sistemleri ve özellikle de Mağazacılık konularında uzmanlaşan Promaks, bu alanlarda faaliyet gösteren şirketler arasında kendine önemli bir yer edinmiştir.

 

2000`li yıllarla birlikte Microsoft ile olan çalışmalarına hız veren Promaks, uluslararası firmalarla geliştirdiği iş ortaklıkları sayesinde günümüzde 25 ülkede çözüm sunan yazılım şirketi haline gelmiştir.