Kurumsal / Hakkımızda

 

Promaks Bilgisayar, 1984 yılında, tek ve çok kullanıcılı olarak, NCR PC ve Tower sistemlerini pazarlamak ve bu ürünler için yazılım ve donanım hizmeti vermek amacıyla kurulmuştur.

 

Kuruluşundan kısa bir süre sonra, ülkemizin ilk Ticari Entegre Programını piyasanın kullanımına sunan Promaks, MS-DOS altında tek kullanıcılı olarak CBasic lisanı ile geliştirilmiş olan bu programla, piyasanın büyük beğenisini ve  takdirini kazanmıştır.

 

1986 yılında, Türkiye’nin ilk Çok Kullanıcılı Ticari Entegre Programını, Unix İşletim Sistemi altında piyasaya süren Promaks, bir ilke imza atmıştır.  Türkiye’de “C” lisanının ilk kullanıldığı programlardan biri olan “Promaks Entegre”, o tarihten 2000’li yıllara kadar, tek kullanıcılı küçük ofislerden yüzlerce kullanıcılı dev şirketlere kadar, binlerce kuruluşta başarıyla kullanılmıştır.

 

1990’lı yılların başından itibaren, dikey pazarlara yönelik yazılım geliştirme çalışmalarını hızlandıran Promaks, bu çalışmaları çerçevesinde, başta Tekstil olmak üzere  farklı sektörlere yönelik de çalışmalar yapmıştır. Tekstil sektörünün alt kolları olan barkodlu Depolama ve Sevkiyat Sistemleri ve özellikle de Mağazacılık konularında uzmanlaşan Promaks, bu alanlarda faaliyet gösteren şirketler arasında kendine önemli bir yer edinmiştir.

 

2000`li yıllarla birlikte Microsoft Gold Partner olarak  MS SQL database üzerinde  yepyeni bir mimari ile yazılımlarını piyasaya sürmüştür.  Özellikle Microsoft ile yaptığı başarılı işbirliği sayesinde “Mağazacılk Otomasyonu Sistemi  ” ve “ Akaryakıt Otomasyon  Sistemi “ile Türkiye’nin önde gelen şirketlerine çözümler sunmaya  başlamıştır.

 

2007 yılında Orpak Holding ile güç birliği yapan Promaks bu sayede  Dünya’da birçok farklı pazarla tanışma imkanı bulmuştur. Şili, Romanya, Filipinler, Tayland, Vietnam  gibi bir çok ülkede başarılı projeler gerçekleştirmiştir.

 

2017 yılında Gilberco Veeder-Root bünyesine katılan Promaks yeni projelerle hızla yoluna devam etmektedir.